V rámci operačného programu Efektívna verejná správa sa Ministerstvo spravodlivosti SR zapojilo do národného projektu na zvýšenie povedomia o ADR (z anglického Alternative Dispute Resolution) v civilnej a trestnej oblastizo strany sudcov, prokurátorov, súdnych úradníkov či širšej verejnosti, a zároveň na posilnenie prístupu k aplikovaniu alternatívnych sankcií v praxi. Projekt je spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom.
Realizácia aktivít v rámci projektu začala v decembri 2020, pričom jeho podstatou sa stalo zvýšenie využívania mimosúdnych foriem riešenia sporov. Do 2 rokov od spustenia projektu sa plánuje otestovať 2 hypotézy, ktorými by sa malo zabezpečiť lepšie aplikovanie alternatívneho riešenia sporov:
- pilotné zabezpečenie poskytovania mediácie ako služby verejnosti bez finančnej účasti osôb zúčastnených na mediácii
- pilotné zavedenie špecialistu pre oblasť trestnej mediácie
Po úspešnej realizácii projektu sa tak do februára 2023 očakáva, že využívaním mediácie sa dosiahne skrátenie súdneho konania či času sudcov, potrebného na riešenie sporov. Z dlhodobého hľadiska prinesie projekt pokles nových prípadov na súdoch ako dôsledok propagácie mediácií ako formy prístupu k spravodlivosti.
K existujúcej pozícii probačného a mediačného úradníka vznikne nová pozícia špecialistu pre oblasť trestnej mediácie, ktorá odbremení preťaženosť súčasného probačno-mediačného úradníka, a umožní mu tak kvalitnejšiu prácu a výkon pri probačnom dohľade.
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú sumu 1 199 981,96 €.
Míľniky projektu:
Začiatok realizácie projektu
Zmapovanie a zhodnotenie súčasného stavu
Odborníci z Českej republiky zdieľali poznatky a názory na právnu úpravu mediácie v Čechách, so zameraním najmä na inštitút „prvého nariadeného stretnutia s mediátorom“. Takáto forma odporúčania mediácie súdom je veľmi zaujímavou kombináciou potreby vo vhodných prípadoch aj po začatí súdneho konania odkloniť účastníkov od súdneho konania k možnosti pokúsiť sa za pomoci kvalifikovaného mediátora dosiahnuť o predmete sporu dohodu, na druhej strane zachováva princíp dobrovoľnosti mediácie.
Slovenský právny poriadok zatiaľ takéto nariadenie mediácie neumožňuje, s výnimkou nariadenia mediácie v súdnych sporoch o výkon rozhodnutia vo veciach maloletých. V rámci ďalšej (analytickej) časti projektu bude tento český vzor podrobený bližšiemu rozboru za účelom posúdenia vhodnosti zavedenia aj do slovenského právneho poriadku.
Slovenskí mediátori sa počas rozpravy zamerali na najväčšie nedostatky súčasnej právnej úpravy a na identifikáciou možných príčin, ktoré brzdia široké využitie mediácie. Medzi najväčšie výzvy tak zaraďujú:
- potreba vzdelávania mediátorov (aj v celoživotnom vzdelávaní mediátorov),
- prehodnotenie registra mediátorov v súvislosti s veľkým množstvom neaktívnych mediátorov,
- informovanie verejnosti o mediácii,
- nastavenie transparentnej spolupráce so súdmi.
Ako polemická sa ukazuje povinnosť platiť za mediáciu, nakoľko podľa súčasnej právnej úpravy je mediácia podnikaním. Časť mediátorov s tým nastavením súhlasí, no časť mediátorov zastáva názor, že mediácia (najmä vo forme odporúčanej mediácie, ktorú cielene odporúčajú alebo nariaďujú súdy) by mala byť hradená inou formou.
V rámci rozpravy vystúpili aj zástupcovia jednotlivých profesií a orgánov verejnej moci, ktorí prichádzajú s mediáciou do „kontaktu“ pri realizácii svojich kompetencií (súdy, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Centrum právnej pomoci, notári, advokáti).
Odborná rozprava potvrdila niektoré predpoklady, získané doterajším mapovaním stavu mediácie, priniesla nové poznatky, ktoré budú základom pre ďalší výskum, ako aj praktické návrhy, ktoré budú ďalej rozpracované.
V ďalšej fáze projektu sa bude podaktivita 1 v časti mediácie v civilnom práve venovať najmä otázkam AKO:
- ZLEPŠIŤ INFORMOVANOSŤ VEREJNOSTI AJ ODBORNEJ VEREJNOSTI
- ZVÝŠIŤ MOTIVÁCIU VYUŽITIA MEDIÁCIE
- ZVYŠOVAŤ KVALITU MEDIAČNÝCH SLUŽIEB
- SKVALITNIŤ REGISTER MEDIÁTOROV – JEDNODUCHÁ MOŽNOSŤ VYHĽADAŤ MEDIÁTORA
- PODPORIŤ A SIEŤOVAŤ SLUŽBY NA REGIONÁLNEJ ÚROVNI
- REVIDOVAŤ ZÁKON O MEDIÁCII (PRÁVNU ÚPRAVU MEDIÁCIE)
Tlačová správa: https://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=3403
Zlepšenie využitia mediácie tak v trestných ako aj v civilných súdnych konaniach a celkovo rozšírenie alternatívnych prístupov v justícii na Slovensku. Aj to bolo témou úvodnej konferencie k projektu Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“.
Konferencia sa konala v dňoch 12. a 13. apríla 2021 v Omšení. Jej cieľom bolo najmä predstaviť samotný projekt a celkovo problematiku využívania alternatívnych spôsobov riešenia sporov, pričom jednotliví prednášatelia zdôraznili nevyhnutnosť sústavne sledovať trend restoratívneho vnímania justície a potrebu rozvíjať možnosti, ktoré už v súčasnosti legislatíva umožňuje a ktoré majú potenciál zlepšiť využitie mediácie tak v trestných ako aj v civilných súdnych konaniach.
Pozvanie na konferenciu okrem hostí z českej Probačnej a mediačnej služby ČR a Inštitútu pre restoratívnu justíciu prijali zástupcovia orgánov verejnej moci, ktorých súčinnosť pri sledovaní cieľa projektu je nevyhnutná. Na konferencii boli prítomní zástupcovia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Generálnej prokuratúry SR, Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže SR, prezident a 1. viceprezidentka Policajného zboru SR, viacerí predsedovia, podpredsedovia a sudcovia okresných a krajských súdov, zástupcovia Centra právnej pomoci, Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Pozvanie na úvodnú konferenciu prijali aj zástupcovia Slovenskej advokátskej komory, Notárskej komory SR, Slovenskej komory psychológov a zástupcovia občianskych združení mediátorov.
Obsahom programu v trestnej sekcii bola odborná diskusia reagujúca na príspevky týkajúce sa najmä implementačnej časti projektových aktivít a poznatky účastníkov z oblasti vykonávania mediácie v trestnom konaní a probácie – výkonu dohľadu nad sankciami nespojenými s odňatím slobody, keďže obe činnosti zabezpečuje v SR probační a mediační úradníci. Prínosom zároveň bolo oboznámenie sa so štruktúrou vzdelávania, kapacitami probačnej a mediačnej služby a spôsobom ich využívania v Českej republike. Diskusné fórum zložené so zástupcov rôznych organizácií justičného prostredia zároveň vytvára vhodný podklad pre budúci rozvoj tohto prostredia a zrealizovanie potrebných zmien s cieľom intenzívnejšieho využitia nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike.
Odborný program sekcie mediácie v civilných veciach okrem podrobnejšieho predstavenia jednotlivých aktivít a podaktivít projektu pozostával aj z diskusie k predbežným záverom analýzy súčasného stavu využitia civilnej mediácie v kontexte sporov, v ktorých prebieha súdne konanie. Analýza predstavuje súhrnný komplex zmapovania právnej úpravy vrátane vybranej zahraničnej právnej úpravy a stavu využitia mediácie z dostupných štatistických údajov ako aj z úvodných prieskumov. V ďalšej časti projektu bude predmetom podrobné zameranie sa na zistené prekážky širšieho využitia mediácie.
Analýzy stavu využitia alternatívnych spôsobov riešenia konfliktu v trestnom práve a v civilnom práve budú slúžiť ako východisko pre navrhnutie riešení zefektívnenia využitia ADR – mediácie v kontexte restoratívnej justície a mediácie v civilnej oblasti. Ďalšou aktivitou národného projektu bude odborná rozprava s názvom APLIKÁCIA ALTERNATÍVNYCH PRÍSTUPOV V JUSTÍCII NA SLOVENSKU II.
Tlačová správa: https://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=3455
Odborné vzdelávanie
Plánuje sa položiť základ pre nový systém vzdelávania začínajúcich probačných a mediačných úradníkov, sudcov (prípadne aj vyšších súdnych úradníkov a justičných čakateľov) a prokurátorov, a zároveň navrhnúť progresívny a inovatívny systém ďalšieho vzdelávania, ktorý v súčasnosti v podmienkach SR chýba.
Poskytovanie služieb mediátorov ako službu verejnosti
Vyskúšajú sa a preveria možnosti využívania mediačnej služby - či by aplikovanie civilnej mediácie posilnilo využitie mediácie v sporoch, kde sa z rôznych dôvodov neuskutočnila mediácia pred samotným začatím konania, ale kde existuje možnosť, že po odporučení mediácie budú strany schopné uzatvoriť mediačnú dohodu a svoj spor ňou vyriešiť.
Poskytovanie služieb bude hradené mediátorovi výlučne z finančných prostriedkov tohto projektu, tz. bez finančnej účasti osôb zúčastnených na mediácii s mediátorom.
Prezentácia z online meetingov s mediátormi
Doporučený postup mediátora pri poskytovaní mediácie
Cieľom pilotného overovania odporúčania mediácie súdmi je zvýšiť využitie mediácie aj v prípadoch tých sporov, ktoré majú dohru na súde. Sudcovia tak budú mať možnosť napĺňať zmierovaciu úlohu súdu cestou odporučenia odborných služieb mediátorov, z ktorých časť bude pilotne overovať poskytnutie mediácie bezplatne, pričom odmena za mediačnú činnosť bude hradená z prostriedkov projektu. Vytvoria sa tak lepšie podmienky pre praktické naplnenie príslušných ustanovení procesných predpisov občianskeho práva.
Na základe splnenia všetkých podmienok súťaže bolo ako úspešných vyhodnotených 9 ponúk. S úspešnými uchádzačmi bude v priebehu mesiaca február uzatvorená rámcová dohoda. Ministerstvo spravodlivosti SR v najbližších dňoch vyhlási opätovne súťaž, aby sa naplnila predpokladaná kvóta 16 mediátorov. V súťaži žiadna ponuka nebola predložená pre obvody okresných súdov v Prešove, Bardejove a Považskej Bystrici, v ostatných prípadoch predložili uchádzači ponuky, ktoré presahovali predbežnú hodnotu zákazky, a preto nemohli byť vyhodnotené ako úspešné.
Link pre prihlásenie sa do súťaže