Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe
Projekt Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 1 020 000,00 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 180 000,00 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je prispieť k zefektívneniu a skvalitneniu justičného systému v oblasti ochrany obetí zločinu a maloletých v rámci rodinných právnych sporov. Súčasťou tejto snahy je aj pilotný projekt zameraný na urovnanie rodinných právnych sporov na vybraných súdoch.
Od októbra 2019 sa tak v záujme čo najlepšej ochrany maloletých vytvára prostredie na blízku spoluprácu medzi sudcami, psychológmi, sociálnymi ochrancami či mediátormi v rodinných právnych sporoch, ktorí sú špeciálne trénovaní na jednanie s maloletými. Prostredie, v ktorom dochádza k interakcii s maloletými, by tak malo zohľadňovať ich potreby a celé pojednávanie by pre nich malo byť menej stresujúce.
Tento projekt by mal dopĺňať a posilniť program Domáce násilie a násilie založené na rodovej príslušnosti financovaný z Nórskych fondov, keďže obete domáceho násilia potrebujú mimoriadne pochopenie a ochranu. Preto hlavným účelom projektu je vyplnenie medzier, ktoré nie sú pokryté programom pre násilie založené na rodovej príslušnosti.
Plánované ukončenie hlavných aktivít projektu sa očakáva v októbri 2022, kedy bude dosiahnutá komplexná ochrana zraniteľných účastníkov.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.
Granty EHP predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.
Majú dva hlavné ciele: znižovanie ekonomických a spoločenských rozdielov v Európe a posilňovanie vzájomných vzťahov medzi prispievateľskými krajinami a 15 krajinami EÚ v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.
Tri prispievateľské štáty úzko spolupracujú s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Ako donori postupne v rokoch 1994 až 2014 poskytli prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Granty EHP na obdobie 2014 – 2021 dosahujú 1,55 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:
- #1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
- #2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
- #3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
- #4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
- #5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti
Granty EHP sú financované spoločne Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom podľa ich HDP.
Oprávnenosť čerpať tieto granty odráža kritériá stanovené pre Kohézny fond EÚ, ktorý je určený pre členské štáty s hrubým národným produktom (HNP) na obyvateľa nižším než 90% priemeru EÚ.
Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Viac informácií o projekte.
Hlavné míľniky:
Medzirezortné stretnutia za účelom posilnenia spolupráce či propagácie a šírenia znalostí medzi rôznymi štátnymi orgánmi
Prvého medzirezortného stretnutia sa zúčastnili zamestnanci z MS SR, zástupcovia OS BA II, OS Galanta, OS Rimavská Sobota, OS Zvolen, OS Prešov, KS v Prešove, OS Rožňava, OS Spišská Nová Ves a v neposlednom rade APZ v BA. Program sa niesol predstavením projektu, pokračujúc témou Vypočutie názoru dieťaťa, výsluch zraniteľných osôb, dobrá prax z APZ v SR a ČR a ukážok pomôcok.
Prvého medzirezortného stretnutia sa zúčastnili zamestnanci z MS SR, zástupcovia OS BA II, OS Galanta, OS Rimavská Sobota, OS Zvolen, OS Prešov, KS v Prešove, OS Rožňava, OS Spišská Nová Ves a v neposlednom rade APZ v BA. Program sa niesol predstavením projektu, pokračujúc témou Vypočutie názoru dieťaťa, výsluch zraniteľných osôb, dobrá prax z APZ v SR a ČR a ukážok pomôcok.
Stretnutie prebiehalo medzi MS SR a viacerými inštitúciami ako napr. OS Zvolen, OS BA II, OS Galanta, Okresná prokuratúra BB, UPSVaR Zvolen a KS v BB. Prítomní boli informovaní o stave projektu vrátane upresnenia detailov blížiacej sa Úvodnej konferencie s medzinárodnou účasťou. Následne sa diskusia upriamila na potenciál zriadenia špeciálnych výsluchových miestností a priebeh samotného výsluchu s obeťami.
Účastníci tohto medzirezortného stretnutia boli MS SR, APZ v BA, OS Zvolen, OS BA II, OS Galanta. Programom stretnutia bol Úvod ku kapitolám metodiky vypočúvania zraniteľných obetí. Zástupca z Akadémie Policajného zboru v Bratislave svojím príspevkom informovala o špecifikách výsluchu a o kurze po názvom Špeciálne výsluchové miestnosti.
Informačná kancelária pre obete v Bratislave bola navštívená zástupcom MSSR. Zúčastnení predstavili doterajšie aktivity a ciele o projektoch, ktoré sú zamerané na skvalitnenie prístupu k obetiam trestných činov na súdoch a súčasne aj počas konania civilných súdov počas riešenia rodinných sporov. Pracovný rozhovor/sieťovanie považujú zástupcovia MVSR za obojstranne prínosné. Výsledkom je prejavený záujem o spoluprácu v rámci Memoranda o spolupráci medzi oboma rezortmi.
Medzirezortného stretnutia sa zúčastnili zamestnanci z MS SR a UPSVaR BA, kde predmetom diskusie bolo prehĺbenie spolupráce zapojením sa do projektu v rámci vzdelávania sudcov a možnosti vyhľadania vhodných lektorov. Boli diskutované viaceré nedostatky z pohľadu viktimizácie dieťaťa, a chýbajúce krízové centrá.
Stretnutia sa zúčastnili zamestnanci MS SR a KMC-IVPR, NKS. Prítomní sa venovali témam v oblasti ochrany práv maloletých detí, ostatných návrhoch zo strany rôznych občianskych iniciatív poskytujúcim poradenstvo, zastupovanie a iné aktivity v témach maloletých detí v rodinnoprávnej agende.
Mediálna kampaň
V rámci programu boli predstavené témy k výsluchu obzvlášť zraniteľných obetí v prípravnom konaní s osobitým dôrazom na výsluch dieťaťa, druhotná viktimizácia obzvlášť zraniteľných obetí, praktické skúsenosti z prevádzkovania vypočúvacích miestností a mnohé ďalšie.
Zahraničnými hosťami boli p. Jürgen Hahn ako sprievodca štruktúrovaným vypočutím pre deti vo forenznom kontexte za Ministerstvo vnútra, digitalizácie a migrácie Baden- Württemberg a pplk. Mgr. Martina Petrovičová z Policajného prezídia Českej republiky, ktorá prezentovala skúsenosti Policie ČR s používaním špeciálnych výsluchových miestností pri úkonoch s obzvlášť zraniteľnými obeťami.
Úprava špecializovaných izieb na 8 súdoch
Príručka poukazuje na zriadenie špecializovaných miestností na vybraných súdoch, ako aj na vedenie výsluchu a vypočúvanie tak, aby deti a obzvlášť zraniteľné obete neboli sekundárne viktimizované, a aby pre nich boli vytvorené vhodné podmienky počas súdneho konania.
Edukačný program pre mediátorov a sudcov
Tvorba programu zameraného pre sudcov a prokurátorov
Študijný pobyt pre sudcov, prokurátorov a zamestnancov MS SR
Pre plynulú realizáciu týchto návštev sa podarilo nadviazať spoluprácu so Správou nórskych súdov (Norwegian Courts Administration), s ktorou je podpísaná Dohoda o spolupráci. Vďaka tejto spolupráci s nórskym partnerom by mala byť docielená výmena odborných znalostí s cieľom zvýšiť kvalitu trestného stíhania v rodinnom práve.
Galéria
Otváracia konferencia so zahraničnou účasťou (10. – 11.02.2020 v Starej Lesnej)
Medzirezortné stretnutie (27.09.2021 v Bratislave)
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Račianska 71
831 02 Bratislava
Manažér projektu
Ing. Jana Kišacová
+421 2 888 91281
jana.kisacova@justice.sk